Як чистити зброю після стрільби?

Чиста і доглянута рушниця - запорука успішного полювання або спортивної стрільби. Кожен користувач, чи то новачок, чи то професіонал, має знати, як правильно чистити зброю, особливо одразу ж після її застосування.

Основні правила чищення зброї

Чищення зброї після стрільби - просто обов'язковий процес. Це важливо з кількох причин. По-перше, під час проходження кулі каналом ствола відбувається механічний знос. По-друге, гвинтівка піддається впливу високих температур і тиску при згорянні пороху. Крім того, після пострілу утворюється агресивне середовище, яке призводить до корозії. Якщо з експлуатаційним зносом нічого не можна зробити, то з факторами агресивного середовища можна і потрібно боротися. Тому дуже важливо вміти виконувати чистку, знати, як і чим краще чистити зброю.

Ключові етапи:

  1. Розбирання зброї на частини. Для новачків попередньо варто вивчити інформацію про основні та допоміжні компоненти, що таке антабка, якою буває оптика тощо.
  2. Чищення ствола й основних механізмів від порохових залишків і забруднень. Важливо протирати всі елементи та внутрішні поверхні.
  3. Змащення рухомих частин для нормальної роботи зброї та запобігання корозії.
  4. Збірка. Наприкінці важливо перевірити ще раз, чи всі частини на своїх місцях і як вони працюють.

Щоб виконувати все правильно, недостатньо знати теорію, як чистити зброю після стрільби. Не менш важливо розбиратися в конструкції рушниці, особливостях додаткових аксесуарів. Наприклад, усі варіанти оптики вимагають різного обслуговування. Тому важливо розрізняти оптичний і коліматорний приціл, що це таке, щоб правильно вибрати методи чищення.

Як і чим чистити зброю після стрільби

Чищення зброї можна розділити на два основних види - поточне і профілактичне. У першому випадку йдеться про обслуговування щоразу після стрільби або навіть просто після носіння рушниці без її активного застосування. Тут важлива максимальна оперативність. Втрата точності, прорив газів, проблеми в роботі автоматики - лише кілька прикладів наслідків ігнорування поточного обслуговування. Тому скільки разів потрібно чистити зброю, залежить від активності її експлуатації.

Стандартний набір для догляду за рушницею складається з таких предметів:

  • шомпол із набором насадок (йоржики, пуховки, вишери);
  • жорсткі щітки, щоб видаляти забруднення з поверхонь;
  • трикотажна або бавовняна ганчірка;
  • інструмент для розбирання/збирання зброї на частини;
  • рушничне мастило для обробки каналу ствола і всіх механізмів зброї після чищення.

Профілактичне або глибоке чищення виконується в середньому 2 рази на рік або кожні 60-70 пострілів. Здебільшого вона спрямована на видалення нагару, обміднення зі ствольного каналу тощо. Рекомендується довіряти таке обслуговування професіоналам.

Також варто виконувати обслуговування рушниці, якщо має бути її тривале зберігання без активної експлуатації. Найчастіше таку чистку проводять наприкінці сезону. Обов'язковий етап - нанесення спеціального захисного шару з нейтрального мастила. Додатково кожні 2 місяці потрібно проводити антикорозійну обробку, незалежно від того використовується зброя чи ні.