Різновиди складних ножів: основні види і типи замків

Складні ножі не тільки не втрачають своєї популярності, а й стають дедалі затребуванішими. Кемпінг, риболовля, туристичний похід, бардачок автомобіля - лише кілька прикладів, де такі аксесуари присутні практично завжди. Щоб вибирати дійсно корисний, функціональний і довговічний варіант, важливо знати, які бувають складні ножі, а також особливості конструкції кожного виду.

Особливості складаних ножів

Усі види складних ножів об'єднує той факт, що це найбільш універсальний і незамінний інструмент у багатьох життєвих ситуаціях. Це компактний клинок, який складається вздовж спеціального механізму і з легкістю поміщається в сумці або навіть кишені.

Різні види складаних ножів мають леза різної форми і розмірів. Найпопулярніші типи:

 • звичайне (з прямою спинкою);
 • лезо з кліп-пойнтом;
 • drop-point;
 • лезо списоподібного вістря;
 • вістря голки;
 • танто і багато інших.

Також види складних ножів визначають за матеріалом для рукоятки. Найчастіше це нержавіюча сталь, алюміній, дерево, шкіра і різні синтетичні варіанти. Вони можуть бути доповнені іншими інструментами, такими як викрутка, пилка, плоскогубці тощо. Щоб знати, як вибрати якісний мультипул, варто скласти детальний список завдань, з яким найчастіше стикається користувач. В асортименті сучасних брендів є спеціальні ножі для кемпінгу, тактичні складні моделі та багато інших.

Види замків складних ножів

Ключовий критерій класифікації складних ножів - різновиди замків. Кожен механізм має свої особливості, плюси і недоліки.

Огляд замків для ножів, які пропонують сучасні виробники:

 1. Back Lock - класичний варіант, який вирізняється надійністю, міцністю і високою якістю виготовлення. У складних ножах цей вид замка дає змогу правильно розподілити навантаження, що гарантує його стійкість і тривалість експлуатації, але його складно відкрити однією рукою. Хороший варіант для відпочинку.
 2. Liner Lock - затребуваний тип замка, оснащений фіксатором і простою конструкцією. Такі різновиди складних ножів підходять для рибалок, мисливців, активних туристів і для EDC (Every Day Carry).
 3. Frame Lock - інноваційний варіант, у якому замість класичного лайнера встановлено спеціальну металеву пластину. Відрізняється підвищеною безпекою.
 4. Compression Lock - механізм із коротким лайнером робить клинок надійнішим. Такі замки встановлюють у моделях преміального сегмента, призначених для вирішення професійних завдань.
 5. Axis Lock - відрізняється штифтовою фіксацією з надійною конструкцією. Головна перевага - міцність, здатність витримувати навантаження до 300 кг. Мінус - замок дуже вимогливий у плані догляду.
 6. Ball Bearing Lock - не найпопулярніший тип замка. Конструкцію розробив виробник Spyderco, і вона вирізняється наявністю кульки, виконаної зі сталі, що блокує рух частин рамки.
 7. Button Lock - спочатку використовувався в автоматичних моделях, але зараз зустрічається у звичайних складних ножах.

Вибираючи найкращі складні ножі, основні види і типи замків мають стати ключовим критерієм, оскільки особливості конструкції прямо впливають на їхню безпеку і простоту використання. Якщо потрібен мультиінструмент, підібрати хороший варіант допоможе рейтинг мультитулів.